REWALIDACJA Z ELEMENTAMI BIOFEEDBACK

 W naszej placówce prowadzimy zajęcia rewalidacyjne z elementami biofeedback.
Terapia metodą biofeedback to szczególny i nowy rodzaj terapii w naszym ośrodku. Wykorzystuje mechanizmy samoregulacji, żeby doprowadzić do równowagi organizmu pomiędzy procesami pobudzania i hamowania. Nie od dziś wiadomo, że człowiek dobrze funkcjonuje wtedy, gdy jest spokojny, ma niezaburzone poczucie własnej wartości i moc sprawczą.
Najbardziej znanym rodzajem biofeedbacku jest neurofeedback, który polega na regulacji amplitudy fal mózgowych w różnych obszarach mózgu,odpowiedzialnych za funkcje poznawcze takie jak pamięć , koncentracja, uwaga i spostrzeganie. Czasem jednak trudności w funkcjonowaniu człowieka nie wynikają bezpośrednio z zaburzonej czynności bioelektrycznej mózgu, ale związane są ze stanem emocjonalnym. Wtedy za pomocą terapii biofeedback regulujemy procesy nerwowe, mające wpływ na funkcje psychiczne.
Terapia metodą biofeedback polega na uruchomieniu procesów samoregulacji organizmu na podstawie informacji zwrotnej jaką człowiek otrzymuje od otoczenia lub samego siebie o swoim działaniu. Biofeedback dotyczy wszystkich procesów zachodzących w ludzkim organizmie, od czynności bioelektrycznej poczynając, na oddychaniu, napięciu mięśni, oporności skóry kończąc.
Terapia biofeedback jest skuteczna w zaburzeniach zachowania i zaburzeniach procesów poznawczych i psychicznych. Wspomaga terapię logopedyczną, pomaga radzić sobie z zaburzeniami odżywiania, jest pomocna w leczeniu chorób neurologicznych np. padaczki.