Aktualności

2007-11-21

Zajęcia z edukacji ekologicznej

W dniu 20 listopada 2007 r. w ramach zajęć z edukacji ekologicznej odbyły się zajęcia dla uczniów pt. ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę’.

W dniu 20 listopada 2007 r. w ramach zajęć z edukacji ekologicznej przeprowadziłam zajęcia dla uczniów pt. ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę’.

 

Celem zajęć było ukazanie uczniom trudnej sytuacji zwierząt w zimie, przypomnienie nazw mieszkańców lasu i ich sposobu przygotowania się do zimy (sen zimowy, gromadzenie zapasów), wdrażanie do systematycznego opiekowania się ptakami w czasie zimy.

 

Uczniowie w trakcie przygotowanych zajęć utrwalali nazwy ptaków pozostających u nas na zimę i zwierząt potrzebujących naszej pomocy przez rozwiązywanie prostych rebusów, krzyżówek z hasłami, układanie obrazków z części, wyklejanie ,,dróżki’’ labiryntu plasteliną.

 

Młodsi uczniowie chętnie bawili się w zabawy ze śpiewem: ,,Stary niedźwiedź’’, ,,Lata ptaszek’’, ,,Chodzi lisek’’itp.

 

Degustowali niektóre przysmaki zwierząt, odszukiwali pokarmy z zamkniętymi oczami, co wzbudziło wiele śmiechu i radości u dzieci.

 

Starsi uczniowie wspólnie rozwiązywali krzyżówki, których rozwiązaniem były hasła

 

,, Paśnik’’ i ,,Karmnik’’, zadania tekstowe, którymi bohaterami były zwierzęta leśne i ptaki.

 

Klasy rywalizowały ze sobą w turnieju ,,Ja to wiem’’- odpowiadały na proste pytania, rozwiązywały zagadki, rebusy, uzupełniały rozpoczęte zdania.

 

Podsumowaniem i uporządkowaniem spostrzeżeń i wiadomości dotyczących tematyki zajęć było wykonanie plakatów na dużych arkuszach papieru z wykorzystaniem różnorodnego materiału przyrodniczego.

 

Tematy wykonanych plakatów to:

 

,, Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?’’

 

,, O kim musimy pamiętać- przyjaciel za oknem’’

 

,, Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?’’

 

,,Jakie ptaki odlatują a jakie zostają u nas na zimę?’’

 

Dla nas najważniejsze są ptaki, które spędzają zimę w kraju. Dlatego w klasach i na podwórku szkolnym zostały rozwieszone karmniki do których uczniowie wsypują ziarna zbóż, okruszki chleba, wieszają skórki słoniny.

 

Zimowe dokarmianie, to znakomita okazja do obserwacji ptaków, podglądanie zza okna ptaków przylatujących do przygotowanej przez nas stołówki.

 

Proponując zajęcia tego typu, pragnęłam zachęcić uczniów do systematycznego opiekowania się ptakami w okresie dla nich bardzo trudnym, zimowym.

 

 

 

 

 

Jadwiga Piekarczyk

 

nauczyciel SOSW w Kaczynie

 
 

powrót do listy aktualności