SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE » ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

dukacja Zdrowotna w szkole jest podstawowym prawem każdego dziecka, także dziecka niepełnosprawnego intelektualnie. Dba­łość o zdrowie uczniów, to jedno z zasadniczych zadań szkoły dążącej do pełnego   i wszech­stronnego rozwoju swoich wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdro­wiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie i wizerunek w społeczeństwie. Ukie­run­ko­wa­nie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności ucznia jest najlepszą inwestycją w jego  dorosłe życie. Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie jest dbanie o higienę osobistą. Jednym ze sposobów realizacji tego zamierzenia jest udział naszych podopiecznych w Światowym Dniu Mycia Rąk.

Światowy Dzień Mycia Rąk to  święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF  w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Celem obchodów tego Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami.

W naszym ośrodku będziemy organizowali akcje dla uczniów młodszych i starszych, które pomogą im zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk oraz wyuczą  nawyku częstego mycia rąk i dbania o higieną osobistą.


ŚWIATOWY DZIEN MYCIA RĄK 15.10.2015 ROK

15 października 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej włączyli się akcję Światowego Dnia Mycia Rąk pod hasłem: „Moc jest w twoich rękach'. Pod okiem nauczycieli, koordynatora pani Joli, pielęgniarki pani Ewy,  uczestniczyli w zajęciach instruktażowych doskonalonych mycie rąk. Teraz już wiemy jak prawidłowo myć ręce używając ciepłej, bieżącej wody z mydłem. Wierszyk: „Umyj ręce przed śniadaniem, abyś miał dziś pyszne danie. Przed obiadem też to zrób będzie bardzo smaczny drób”, utrwalił nam w jakich sytuacjach należy myc ręce. Na zakończenie zajęć śpiewając piosenkę „Mydło wszystko myje” puszczaliśmy bańki mydlane. Zajęcia były pouczające i sprawiły nam wiele radości.

                          ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK 19.10.2016 ROK

Mycie rąk nie jest wcale takie proste, dlatego też postanowiliśmy włączyć się do akcji organizowanej przez Światową Organizację Zdrowia.  Na co dzień  ulegamy infekcjom związanymi z zakażeniami przenoszonymi przez brudne ręce. Dlatego też postanowiliśmy w naszym ośrodku podejść do problemu bardzo poważnie.
Głównym celem naszej akcji było uświadomienie uczniom, jak ważna jest higiena rąk. W każdym zespole klasowym uczniowie zostali dokładnie przeszkoleni w zakresie prawidłowego mycia rąk oraz omówiono kiedy i w jakich okolicznościach nie można zapominać o tej czynności. Następnie pielęgniarka szkolna sprawdziła w praktyce nabytą przez nas umiejętność. 

 

            

            


WARSZTATY - ZASADY PRAWIDŁOWEGO MYCIA RĄK 28.11.2016 r.

Nasi milusińscy – najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej, włączyli się w ogólnopolski projekt „Śniadanie daje moc”. W ramach tego projektu, uczniowie kl.III, zachęcili swoich kolegów i koleżanki do udziału w Światowym Dniu Drugiego Śniadania. Uczniowie wspólnie ze swoimi rodzicami przygotowali 8.11. pokazowe II śniadanko. Było nie tylko smacznie ale przede wszystkim zdrowo. W czasie zajęć edukacyjnych, najmłodsi, poznawali rolę prawidłowego żywienia, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, pracując według scenariuszy projektu „Śniadanie daje moc”. Jeden ze scenariuszy dotyczył higieny osobistej – zasad prawidłowego mycia rąk. Wiedzą tą uczniowie kl. III podzielili się (28.11.2016) podczas warsztatów zorganizowanych dla uczniów szkoły podstawowej. Ćwiczono prawidłowe mycie rąk, uczono kiedy nie możemy zapominać o dokładnym umyciu się, do czego służą poszczególne środki czystości a także dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość jamy ustnej. Poprzez praktyczne działanie nasi uczniowie poznawali podstawowe zasady higieny osobistej.

                

               

 

 HIGIENA TO PODSTAWA 20.06.2017 r. i 20.10.2017 r.

Dbamy o zdrowe odżywianie, ruch i aktywność fizyczną, i nie możemy zapominać o właściwym wyglądzie i higienie osobistej. Dlatego też  p. Beata i pielęgniarki szkolne przeprowadziły cykl spotkań z młodzieżą ośrodka, dotyczących tego zagadnienia. Spotkania odbyły się w czerwcu (przed przerwą wakacyjną) i w październiku (na dobry początek roku szkolnego), osobno dla chłopców i dziewcząt

Prezentacja "Higiena osobista" - źródło: Jarosław Dębinny, P.E. Teacher at Szkoła Podstawowa