O nas
Treść
Ośrodek obejmuje opieką edukacyjną dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, które nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania. Ośrodek kształtuje środowisko, by w przyszłości uczniowie adekwatnie do możliwości znaleźli miejsce w społeczeństwie oraz byli przygotowani do samodzielnego życia w otoczeniu przyjaznych i dobrych ludzi.
SOSW w Kaczynie powołany został 1 kwietnia 1977 roku przez Kuratora Oświaty w Bielsku–Białej jako jedyny w województwie bielskim ośrodek dla dzieci z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Przez lata istnienie objął opieką ponad 550 dzieci z wieloraką niepełnosprawnością w wieku od 7 do 24 lat.
Od 1 stycznia 1999 roku organem prowadzącym jest Powiat Wadowicki.
Przy ośrodku działają:
- Szkoła Podstawowa Specjalna ze Specjalną Szkołą Filialną w Kętach
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy
- opieka całodobowa
Co nas wyróżnia?
- różnorodność metod i form pracy,
- przyjazna atmosfera,
- troska o bezpieczeństwo uczniów,
- mało liczne klasy,
- nowocześnie wyposażone klasy,
- korzystanie z najnowocześniejszych technologii informacyjno – komunikacyjnych,
- możliwość zakwaterowania w opiece całodobowej
Jesteśmy szkołą:
- realizującą zajęcia dydaktyczne zgodne z podstawą programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
- realizującą Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka, opracowywane przez zespół specjalistów pracujących z dzieckiem we współpracy z rodzicami,
- umożliwiającą każdemu dziecku odniesienie sukcesu przez udział w licznych konkursach, zawodach sportowych,
- organizującą bliższe i dalsze wycieczki , zielone szkoły, wypoczynek letni ,
- promującą i wdrażającą działania prozdrowotne, ekologiczne i prospołeczne,
- realizującą ogólnopolskie programy i projekty edukacyjne,
- zapewniającą uczniom opiekę w świetlicy szkolnej i opiece całodobowej,
- posiadającą wykwalifikowaną kadrę pedagogów specjalnych, w tym logopedów, terapeutów integracji sensorycznej,
- oferującą wsparcie ze strony psychologa oraz pedagoga,
- zapewniającą opiekę pielęgniarki ,
- wspomagającą i współpracującą z rodzicami,
- posiadającą własną kuchnie z domowymi obiadami, respektującą zalecenia żywieniowe i indywidualne preferencje żywieniowe uczniów.
Nasi uczniowie na przekór przez lata utrwalanej opinii, że osoby z głębszą niepełnosprawnością intelektualną wymagają jedynie opieki i pielęgnacji osiągają liczne sukcesy oraz uczestniczą w wielu ogólnodostępnych formach różnorodnej aktywności.
Od wielu lat systematycznie zdobywamy liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach plastycznych organizowanych przez różne podmioty zarówno dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jak i w ogólnodostępnych: „Mieszkam w Beskidach”, Diecezjalny Konkurs Plastyczny, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny PSP itp.
Wychowankowie ośrodka wypowiadają się również w małych formach teatralnych, tanecznych i pantomimicznych na uroczystościach szkolnych. Nie boją się również występować przed szerszą publicznością.
Ośrodek nasz rozwinął ruch Olimpiad Specjalnych w regionie beskidzkim. W ruchu tym systematycznie rozwija swoją sprawność fizyczną i ruchową 830 sportowców. Olimpiada Specjalna to szansa na rehabilitację i normalizację życia osób z upośledzeniem umysłowym. Osobom, które ją organizują pozwala zbliżyć się do osób niepełnosprawnych i przełamywać bariery wzajemnego niezrozumienia. Ruch ten skupia 200 wolontariuszy uczniów szkół średnich powiatu wadowickiego, oświęcimskiego, którzy pomagają swoim niepełnosprawnym kolegom pokonywać własną słabość w zawodach sportowych, przez co nabywają nowych doświadczeń uczących szacunku do drugiego człowieka.
Uczniowie ośrodka uprawiają następujące dyscypliny sportowe: lekkoatletykę, tenis stołowy, pływanie, badminton, bocce, kolarstwo, gimnastykę piłkę nożną, narciarstwo biegowe i zjazdowe. Ośrodek organizuje liczne imprezy regionalne, w których również biorą udział niepełnosprawni sportowcy z powiatu wadowickiego i regionu beskidzkiego. W ośrodku działa klub OS „Leskowiec” oraz „Soła”.
Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują Polskę na światowych i europejskich zawodach Olimpiad Specjalnych:
1994 - 6 uczniów - MISZKOLC – WĘGRY
1997 - 2 uczniów - TORONTO – KANADA
1998 - 1 uczeń - SEVILLA – HISZPANIA
1999 - 1 uczeń - PÓŁNOCNA KAROLINA – USA
2000 - 1 uczeń - GRONINGEN – HOLANDIA
2001 - 1 uczeń - DEBRECZYN – WĘGRY
2004 - 2 uczniów - NAGANO - JAPONIA
2005 - 2 uczniów - NAGANO - JAPONIA
2006 – 4 uczniów - ESBJERG - DANIA
2008 - 2 uczniów - CASTELLON - HISZPANIA
2011 - 1 uczeń - ATENY - GRECJA
2014 - 1 uczeń - ANTWERPIA - BELGIA
2015 - 1 uczeń - LOS ANGELES- USA
2017 - 2 uczniów – AUSTRIA
2023 - 2 uczniów - BERLIN - NIEMCY
Ośrodek corocznie organizuje turnusy rehabilitacyjne w czasie wakacji nad morzem dla uczniów i absolwentów szkoły.
SOSW w Kaczynie corocznie organizuje Ogólnopolski Integracyjny Rajd „Z Tobą na Groń”. Głównym zamysłem organizowanego ogólnopolskiego rajdu jest: złożenie hołdu i ofiarowanie własnej słabości przez osoby niepełnosprawne największemu z Polaków Janowi Pawłowi II na Groniu Jego imienia w warunkach pełnej integracji. W rajdzie co roku bierze udział około 500 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz ze szkół masowych. Pragnieniem organizatorów jest uświadomienie mieszkańcom powiatu wadowickiego, że jego społeczność stanowią ludzie wielcy i mali, silni i słabi, wszyscy razem mieszkający na ziemi wadowickiej.
W szkołach przy ośrodku realizuje się liczne programy edukacyjne obejmujące bezpieczeństwo, modyfikację zachowań, promocję zdrowia oraz ułatwiające trudny proces rewalidacyjny.
Przez ostatnie lata ośrodek uczestniczył w licznych projektach i konkursach:
- program PFRON - „Edukacja”
- program MEN – „Poznaj Polskę”, „Aktywna tablica”
- konkurs Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „#OSEWyzwanie”, „Mistrzowie Energi”,
- Program Rządowy „Laboratoria Przyszłości” .
Programy i konkursy w znaczący sposób doposażyły szkołę w pomoce dydaktyczne (laptopy, monitory interaktywne, drukarki itp.).
Ośrodek posiada wielu przyjaciół, którzy pomagają uczniom, wykonują liczne prace na rzecz ośrodka, wyposażają go w pomoce, pomagają organizować wypoczynek letni, obdarowują uczniów z okazji świąt okolicznościowych. Są wśród nich: instytucje, firmy, samorządy, prywatni darczyńcy, mieszkańcy Kaczyny, księża, siostry zakonne, górnicy, strażacy, policjanci, lekarze, sędziowie i działacze sportowi naszego regionu.